Wałbrzych – atrakcje dla turystów

Miasto Wałbrzych jest zlokalizowane w województwie dolnośląskim, na terenie Sudetów Środkowych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sudety_%C5%9Arodkowe) oraz Pogórzu Zachodniosudeckim, nad rzeką Pełcznicą. Stanowi doskonałą propozycję na spędzenie letniego czasu. Wałbrzych jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, akademickim oraz naukowym, mocno związany z górnictwem. Zaletą tego miejsca jest także dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna. Wystarczy wpisać hasło: noclegi Wałbrzych, a znajdziemy wiele interesujących propozycji. Czeka tutaj na nas szeroka baza noclegowa (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,walbrzych,0.html), wiele zabytków, piękne krajobrazy oraz znakomita atmosfera.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Wałbrzychu mieści się przy placu Kościelnym. Najstarsza świątynia w mieście powstała na miejscu kościoła z XIV wieku. Budowla obecnie pełni funkcję Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wałbrzycha. W środku zwróćmy uwagę na barokowy wystrój wnętrza. Znajdziemy tutaj ciekawą studzienkę, z którą wiąże się opowieść o założeniu miasta. Legenda głosi, że rycerz postawił na wzgórzu kaplicę oraz figurę Matki Bożej w podzięce za uratowanie życia. Wcześniej za ołtarzem można było znaleźć źródełko słynące z właściwości uzdrawiających. Obecny styl został nadany świątyni w latach 1714- 1718, gdy uległa ona gruntownej przebudowie. Pielgrzymi odwiedzają sanktuarium, aby oddać cześć statui Matki Bożej Bolesnej. Szacuje się, że Pieta pochodzi z XV wieku. Znajdziemy ją na barokowym ołtarzu głównym.

Obiektem, który trzeba odwiedzić spędzając czas w Wałbrzychu, jest niewątpliwie Zamek Książ. Warownia jest największą na Dolnym Śląsku. Zamek zajmuje trzecie miejsce, jeśli chodzi o wielkość w całej Polsce. Rezydencję znajdziemy przy ulicy Piastów Śląskich. Książ podlega pod obszar Książańskiego Parku Krajobrazowego. Część zamku jest dostępna do zwiedzania. Warownia należy do Szlaku Zamków Piastowskich. Szacuje się, że budowla została wzniesiona w latach 1288- 1292. Powstała na terenie dawnego grodu z inicjatywy Bolka I Surowego. Wałbrzych to prawdziwa skarbnica ciekawych i zabytkowych miejsc. Niewątpliwie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poznamy wiele legend, ciekawych historii oraz mrocznych opowieści. Tajemnicze warownie położone na górskich zboczach z pewnością kryją mnóstwo sekretów. Liczne atrakcje turystyczne urozmaicą nasze wakacje, a szeroka baza noclegowa zapewni przyjazne i wygodne warunki do odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *