Szczawnica – dawka adrenaliny w zdrowym stylu

Szczawnica – miasto uzdrowiskowe położone w Beskidzie Zachodnim – sprawdzisz np. na wikipedia.org jest dziś jednym z popularniejszych miejsc idealnych na aktywny wypoczynek. Decyduje o tym ogromna ilość atrakcji oraz niezwykły, zdrowy klimat. Dzięki temu każdego roku do tej miejscowości wyjeżdżają turyści spragnieni nowych wrażeń, co z kolei przenosi się na istnienie coraz bardziej rozwiniętej bazy noclegowej. Znajdujemy w internecie wiele kwater prywatnych oraz pensjonatów, a wszystkie w przystępnej cenie – możesz to bardzo łatwo sprawdzić np. na meteor-turystyka.pl, gdzie jest spory wybór.

Baza noclegowa zatem jest, a co z zapierającymi dech w piersiach atrakcjami? Też są obecne! A zatem przede wszystkim warto zauważyć, że przez Szczawnicę płynie Dunajec. Pierwszą możliwością – dla spokojniejszych osób – jest flisacki spływ tratwami po Dunajcu. Rozpoczyna się o w Sromowcach Wyżnych a kończy w Szczawnicy albo w Krościenku. Dla osób chcących przeżyć coś bardziej ekscytującego dostępna jest opcja przeprawy kajakami. Choć nie brzmi to strasznie warto pamiętać, że Dunajec wcale nie jest taką spojoną, leniwą rzeką – miejscami nurt jest bardzo wartki, rzeka głęboka, a dno wyryte kamieniami. Najciekawszą i najbardziej emocjonującą opcją jest jednak rafting!

Wiele emocji dostarczy na pewno rajd rowerowy po pobliskich górach. Ścieżki są strome i wyboiste, aczkolwiek dostosowane do możliwości każdej osoby trenującej kolarstwo górskie. Miłośnicy adrenaliny zawartej w szybkiej jeździe konnej mogą wykupić "karnet jeździectwa" w terenie albo też naukę jazdy w stylu terenowym, lecz nie po ścieżkach. Wtedy można nauczyć się, jak przeprowadzać konia przez potoki, jechać przez las pełen drzew, skakać w terenie, zjeżdżać z góry w kłusie czy galopie i wiele innych. Aby jednak to wykonywać potrzebne jest oczywiście posiadanie w pełni opanowanych podstaw tej dziedziny.

Chcąc przeżyć coś ciekawego i innego można także zdecydować się na lot paralotnią. Jeśli się nam spodoba – istnieje możliwość wykupienia od razu kursu latania. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że nawet chodząc po górach da się podłapać trochę adrenaliny. Dla osób wysportowanych i przyzwyczajonych do całodniowych wycieczek ciekawa będzie trasa wiodąca poprzez Wąwóz Homole, na Wysoką a następnie na Palenicę i zejście do Szczawnicy. Można także pokusić się o wejście na Sokolicę, przejście Sokolej Perci, wejście poprzez Górę Zamkową na Trzy Korony i zejście żółtym szlakiem na stronę słowacką – powrócić można wypożyczonym rowerem jadąc malowniczym szlakiem wiodącym brzegiem Dunajca od Czerwonego Klasztoru.

Pamiętać należy, że Szczawnica to miejsce szczególne. Tutaj decydując się na wszystkie podane wyżej ekstremalne sporty jednocześnie zapewniamy sobie potrzebną dawkę adrenaliny i wdychamy świeże powietrze o tak specyficznym mikroklimacie, ze jednocześnie działamy bardzo korzystnie dla naszego zdrowia. Oczywiście zawsze można ruszyć dalej. W zasadzie ze Szczawnicy nie daleko nam do najpiękniejszych polskich szczytów górskich – Tatr- sprawdzisz np. na sercedzwonu.pl.

5 thoughts on “Szczawnica – dawka adrenaliny w zdrowym stylu

  1. Wycieczka rowerowa brzegiem Dunajca – bardzo fajna, piękne widoki, ale jest jeden minus – raczej nie polecam jej rodzinom z dziećmi, chwilami trasa robi się bardzo wąska i chwila nie uwagi i dziecko może wylądować w rzece!

  2. Ojej polecacie tyle ciekawych rzeczy, a ja mam tylko 3 dni w Szczawnicy i nie wiem co wybrać, chyba będę musiała przyjechać tu jeszcze raz bo czuję, że 3 dni noclegu nie wystarczą na poznanie tego miejsca

  3. @szczupaczek ja z kolei dołączając się do poprzedników od siebie polecam rafting – dawka adrenaliny na najwyższym poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *