Spływy Sapiną, zabytki i atrakcje w Kruklankach

Mazurska wieś Kruklanki pozwoli nam miło i aktywnie spędzić wakacje. Miejscowość nie bez powodu przyciąga wielu ciekawskich turystów. Ta niepozorna wieś zaskoczy nas niejednokrotnie. Mazury kojarzą się nam z pewnością z licznymi jeziorami, sportami wodnymi, gęstymi lasami oraz błogim relaksem. Ten klimat można poczuć także w Kruklankach. W tej letniskowej wsi nuda nam nie grozi. Piękne, zielone tereny zapewnią nam doskonałe miejsce do uprawiania szeroko pojętej rekreacji oraz sportu. Niezwykła okolica z pewnością zapadanie nam w pamięci. Kruklanki to miejsce, do którego wraca się z chęcią.

Wysadzony most kolejowy nieopodal Kruklanek, jest jedną z ciekawszych atrakcji. Z pewnością zobaczymy go podczas spływu kajakowego na rzece Sapina. Co ciekawe, był on kiedyś najdłuższym mostem na Mazurach. Nie każdy wie, że nosi on nazwę „Grądy Kruklaneckie”. Obecnie znajdziemy tutaj tylko ruiny. Konstrukcja powstała w 1908 roku. Most wiąże się z ciekawymi historiami. Został on wysadzony dwukrotnie. Po raz pierwszy w czasie I wojny światowej przez oddziały rosyjskie. Został odbudowany i wysadzony znów – tym razem przez mieszkańców w 1945 roku. Miało to uniemożliwić Rosjanom dokonywanie grabieży. Most pozostał niezmieniony po dziś dzień.

We wsi znajdziemy także cenne, zabytkowe obiekty. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pierwotnie pełnił funkcję świątyni ewangelickiej. Powstał w XVI wieku. Miłośnicy architektury i historii odnajdą tutaj mieszankę stylu gotyckiego z barokiem. Obecnie jest on kościołem katolickim. W Kruklankach mieszczą się także dwie cerkwie: prawosławna św. Dymitra i grekokatolicka św. Jozafata Kuncewicza.

Jakie noclegi Kruklanki zaproponują swoim gościom?

Z pewnością znajdziemy wiele ciekawych ofert domków letniskowych, położonych w malowniczej okolicy, nad jeziorem lub na skraju lasu. Jeśli wolimy bardziej komfortowe warunki, na przykład pensjonat lub hotel, bez problemu wybierzemy odpowiednie oferty. W okolicy funkcjonują także liczne ośrodki wypoczynkowe oraz agroturystyka. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wieś letniskowa stanowi doskonałą bazę wypadową np. do Giżycka. Centrum turystyczne Wielkich Jezior Mazurskich jest oddalone od Kruklanek o 18 kilometrów. Warto odwiedzić to fascynujące miasto i poznać tutejsze atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *