Śląsk smakuje najlepiej! – Odkrywamy Katowice

Wybierając się do Katowic grzechem byłoby nie spróbować tradycyjnej śląskiej kuchni, która jest słynna w całej Polsce. Być w Katowicach i nie zjeść rolady z modrą kapustą? To jak przysłowiowe być w Rzymie i nie zobaczyć papieża. Zatem smacznego.

Zupa

Naszą śląską fetę zaczynamy od pysznych zup. Chociaż niektóre z nich mogą wyglądać nieco inaczej od znanych nam rosołków i pomidorowych. W Katowicach spotkamy się raczej z różnego rodzaju żurkami i wodzionką. O ile każdy wie, z czym się je żurek, to wodzionka brzmi nieco egzotycznie. Jest to połączenie chleba, czosnku i tłuszczu zwierzęcego, zalane wrzącą wodą. Brzmi obłędnie, prawda? Dlatego jedząc obiad w katowickiej restauracji nie zapomnij zapytać kelnera o wodzionkę. Będzie to na pewno niezapomniane przeżycie.

A teraz drugie danie

Kiedy wodzionka lub żurek się trawią, warto pomyśleć o kolejnych potrawach. Najbardziej znana jest oczywiście rolada śląska podana z kluskami śląskimi (lub czarnymi kluskami) i modrą kapustą. Ale to nie koniec specjałów kuchni śląskiej. Możemy również spróbować karminadli, czyli kotletów mielonych, a do tego ciapkapusty (puree z ziemniaków i kapusty). Pycha.

Zimna płyta

Kto nie najadł się jeszcze poprzednimi potrawami ma okazję spróbować innych przysmaków kuchni śląskiej. Będąc w Katowicach nie zapomnij skosztować krupnioku (śląska kaszanka), bratkartofli (smażone ziemniaki) czy hekele (sałatka ze śledzia, jaj i ogórków). Dla odważnych jest jeszcze hauskyjze, czyli smażony domowy ser.

Kropka nad i

Uzupełnieniem tego jakże obfitego obiadu niech będzie śląski deser. Wybornie będą smakowały kreple, czyli duże pączki. Dla miłośników ciast Ślązacy przygotowują zistę – rodzaj ciasta biszkoptowego z dodatkiem tłuszczu. Ostatnim elementem katowickiego posiłku niech będzie szpajza, czyli deser przygotowany z surowych kurzych jaj i cukru.

Dla wielbicieli śląskiej kuchni, ale również dla tych, którzy jej nie znają, w 2012 roku powstał Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” zrzeszający różne restauracje i browary serwujące najlepsze śląskie potrawy. W Katowicach znajdują się dwa lokale należące do szlaku. Miłośnicy jedzenia koniecznie muszą je odwiedzić. Spędzając weekend w Katowicach czy po prostu podczas niedzielnego spaceru po mieście warto otworzyć się na nowe smaki. Wymaga to nieco odwagi, ale na pewno będą to niezapomniane przeżycia smakowe. Nie pozostaje nic innego, jak zasmakowanie w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *