Najpiękniejsze zabytki Koszalina

Koszalin (dodatkowe informacje) to piękna, nadmorska miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na wspaniałe zabytki i bliskość Morza Bałtyckiego. Jest tu duża baza noclegowa oferująca tanie i atrakcyjne noclegi (Koszalin – noclegi i kwatery). Koszalin to miasto, które warto odwiedzić wraz z rodziną.

Zabytkowa katedra

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została wzniesiona w latach 1300-1333. Główną nawę świątyni oświetlają okna o ostrych łukach, zdobione maswerkami znajdujące się nad nawami bocznymi oraz bogato zdobione witrażami okna naw niższych. Przy bocznej elewacji znajduje się wieżyczka z klatką schodową we wnętrzu. Od zachodniej strony jest wysoka, czterokondygnacyjna wieża, którą wieńczy sześcioboczna galeryjka. Od 1754 roku pod dachem znajduje się zegar. Nawa i prezbiterium są ozdobione sklepieniem gwieździstym, a ściany boczne głównej nawy podtrzymuje dwanaście filarów, które symbolizują dwunastu apostołów. Wnętrze zdobi krucyfiks gotycki z XIV wieku, figury świętych z 1512 roku rzeźbione w drewnie, wczesnogotycka chrzcielnica, żyrandole z 1666 roku i organy. Kościół posiada cztery dzwony z 1980 roku oraz jeden odlany w 1529 roku.

Dom Kata

Dom Kata to najstarsza kamienica w Koszalinie. Powstała w drugiej połowie XV wieku na planie trapezu. Wejście znajduje się po zewnętrznej stronie murów miejskich, których część ocalała do dziś. Na przestrzeni wieków Dom Kata przebudowywano, a po drugiej wojnie światowej został on całkowicie odnowiony i odzyskał wygląd podobny do pierwotnego. W centralnej części fasady znajduje się wejście, a po obu stronach wejścia półkoliste okna. Na piętrze budynek zdobią okna w kształcie prostokąta, a elewacja jest częściowo otynkowana. Egzekucje w dawnym Koszalinie przeprowadzano na Górze Wisielców i rynku, w późniejszych czasach szubienicę ulokowano przy murach miejskich. Ostatni wyrok został wykonany przez kata w 1893 roku. Obecnie w budynku znajduje się siedziba Teatru Propozycji „Dialog”.

Park Książąt Pomorskich

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie dzieli się na dwie części i powstawał etapami od 1816 roku. Pierwsza część parku zajmuje obszar 6,70 ha wraz ze Stawem Zamkowym o powierzchni 1,50 ha, przez który przepływa rzeka Dzierżęcinka. W tej części znajdują się najpiękniejsze drzewa w mieście, z czego szesnaście to pomniki przyrody. Druga część parku ma powierzchnię 3,65 ha. Znajduje się tu 91 gatunków drzew i krzewów, w większości są to rzadkie okazy.

One thought on “Najpiękniejsze zabytki Koszalina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *