Lwówek Śląski, miejsce dla wymagających turystów

Lwówek Ślaski od blisko dziewięciu wieków leży w województwie dolnośląskim, będąc jednym z najstarszych miast w tamtym regionie. Znany jest także z najstarszego w Polsce browaru oraz pięknych krajobrazów i choć nie jest najpopularniejszą wybieraną przez turystów lokalizacją, nie przeszkadza mu to być miastem uroczym i wartym odwiedzenia. Jednak jego atuty docenią raczej dojrzali podróżnicy niż niedzielni turyści, którzy z domu wyjeżdżają, żeby zaznać rozrywki.

Lwówek Śląski to małe miasteczko, ledwo sięgające do dziesięciu tysięcy zameldowanych mieszkańców, jakich w Polsce wiele. Być może niczym by nie zainteresowało, gdyby nie całkiem bogata historia, którą odczytać można z wielu kronik, jak i z samego miasta. Bo idąc jego ulicami łatwo natknąć się na pozostałości murów miejskich. Sięgające kilkaset lat wstecz masywne budowle dziś są już nikomu i niczemu niepotrzebne, dlatego stanowią jedynie ciekawostkę dla zainteresowanych. Podobnie jak niegdyś przylegające do nich baszty, dziś stojące samotnie w mieście i pozujące do zdjęć.

Jednak nie wszystkie zabytki w tej miejscowości spotkał podobny los. Bo na przykład najstarsze partie ciągle używanego budynku, w którym znajduje się ratusz miejski sięgają początków XVI wieku! Z pewnością wrażenie zrobi otworzenie drzwi tego urzędu i stanięcie w niespotykanej w tego typu miejscach, przypominającej swoją architekturą skansen sieni. Podobnie będzie z kościołami, chociaż tutaj wrażenie może być mniejsze, bo częściej spotyka się zabytkowe świątynie niż ratusze. A kościołów w Lwówku jest prawie tuzin, większość z nich w całości będąca zabytkiem użytkowym bądź co najmniej mająca takowego elementy.

Mimo, że miasto nie słynie z turystyki, nikt zainteresowany nie spotka się z trudnościami w znalezieniu noclegu (Lwówek Śląski) dla siebie w centrum miasta, na jego obrzeżach bądź okolicy. A okolice potrafią być piękne, zwłaszcza wiosną, kiedy wszechobecna tam przyroda budzi się do życia. Przechadzając się turystycznymi szlakami, nie sposób opierać się bijącej swoim pięknem faunie i florze, która w okolicach jest wyjątkowo bogata. Jeśli jest się osobą, która potrafi zwiedzać, naprawdę warto skorzystać z ofert tamtejszej bazy noclegowej i kilka dni spędzić na spacerowaniu po okolicy, bo istnieje ogromna szansa, że w miasteczku się zakocha. Z pewnością mimo małej popularności i powierzchni potrafi ono zauroczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *